Поврзи се со нас
Маркетинг

Популарно.мк

Марк Цукерберг донира три милијарди долари за борба против болестите

Creative

Марк Цукерберг донира три милијарди долари за борба против болестите

Сопственикот на „Фејсбук“ Марк Цукерберг и неговата сопруга Присила Чeн имaат нова амбициозна цел – да го помогнат развојот и пронаоѓањето на лекови со кои би се елиминирале сите болести до крајот на овој век.

За таа цел, нивната филантропска фондација „Чен Цукерберг Инишиатив” наредните десет години ќе издвои три милијарди долари за поддршка на научните истражувања. Од нив 600 милиони долари ќе бидат наменети за изградба на нов истражувачки центар при Калифорнискиот универзитет во Сан Франциско. Научната иницијатива ќе биде предводена од Кори Бергман, невролог чија стручна област е анатомијата на мозокот.

Цукерберг и Чен ветија дека ќе подарат 99 отсто од својата заработка. Последниве две години тие постојано разговарале со научници и истражувачи од разни области, за зацртаниот план да добие своја крајна верзија.

Главниот и одговорен уредник на веб порталот Популарно.мк. Ѓорги е перспективен новинар кој со својата креативност и талент го направи Популарно.мк дел од водечките информативни сајтови во Македонија. Во исто време е регионален известувач за CNN од Македонија и главен на продукцијата GPTM Production.

Повеќе од Creative

Маркетинг
ДО ВРВ
error: Содржината е заштитена со авторски права.