Поврзи се со нас
Маркетинг

Популарно.мк

Дали знаете кој е новиот ХИТ телефон?

КОМЕРЦИЈАЛНА ОБЈАВА

Мобилни

Дали знаете кој е новиот ХИТ телефон?

Минатиот месец Samsung ја лансираше својата најнова серија Galaxy S24, и како што се очекуваше, воодушевувањето го достигна својот врв со моделот Ultra.  Galaxy S24 Ultra овојпат се претстави со бројни функции со Galaxy AI* вештачка интелигенција која направи вистински бум во индустријата за мобилни телефони насекаде во светот. Ако се прашуваш, што е тоа што го прави точку исклчителен овој телефон, да започнеме од забавата: 

Најдобар гејминг што можеш да замислиш

Во соработка со водечките партнери за игри, Galaxy S24 Ultra носи целосно уживање со оптимизираните мобилни игри по ваш вкус. Сè е живописно и зачудувачки на најсветлиот екран на Galaxy досега, а со потенката и помазната рамка, можеш лесно да се нурнеш во секое искуство со игри. Стаклото Corning® Gorilla® Armor ги намалува рефлексиите и ја подобрува визуелната јасност дури и при директна сончева светлина, додека напредниот Vision Booster го засилува контрастот и боите, обезбедувајќи кристално чист екран.

Моќта што ти треба за секоја игра се крие во побрза обработка. Со Galaxy S24 Ultra добиваш зголемени перформанси на NPU за 41%, на графичкиот процесор за 30% и на процесорот за 20% во споредба со претходниот модел, а  проширената комора за пареа ефикасно ја регулира топлината, спречувајќи прегревање. Батеријата со голем капацитет обезбедува до 30 часа играње, обезбедувајќи вашите авантури да траат цел ден.

Galaxy AI донесува неверојатни функции

Користејќи го Galaxy S24 Ultra, ќе откриеш сосема нова димензија на креативност, продуктивност и можности, а тоа е затоа што овој телефон има вештачка интелигенција со која многу подобро ќе го осознаваш светот околу тебе. Најпрво, пристигна нов метод за пребарување кој се вика Пребарување со заокружување  (Circle to Search) со чија помош секој предмет, место, лик, или било што друго и да гледаш на екранот додека скролаш на твојот телефон, можеш веднаш, во дел од секунда да го пребараш на нет и да најдеш потребни инфо за што се работи. Како тоа веднаш? Едноставно, само ќе го заокружиш на екранот тоа што те интересира со S Pen пенкалото или со прстот и на тој начин веднаш добиваш резултати од пребарување на Google. Овој новитет ги отвара вратите за интуитивното пребарување и за нови димензии во истражувањата и поврзувањата со дигиталниот свет.

Второ, повеќе не треба да се грижиш за твојата пишана комуникација, бидејќи на Galaxy S24 Ultra  можеш и да составуваш текстуални порака користејќи ја функцијата со вештачка интелигенција Помош за разговор (Chat Assist), која ќе се погрижи  пораката да биде изразена на начин на кој ти посакуваш со професионален, пријателски официјален или кежуал тон. Понатаму, без разлика дали пишуваш покомплексна содржина или само запишуваш нешто кратко, функцијата (Помош за белешки) Note Assist ќе те спаси од многу проблеми бидејќи ти овозможува само да започнеш да пишуваш, а подоцна да форматираш сè во концизен, прегледан текст. Слично на тоа, кога пребаруваш стари белешки, новите насловни страници се прикажуваат како брз преглед – така што екранот ти изгледа организирано и лесно можеш да го пронајдеш она што го бараш. А тука е и  Помош за транскрипција (Transcript Assist) која твоите говорни белешки ќе ги конвертира во текст и ќе ги сумира. Сите алатки ја прават секојдневната работа поефикасна која одзема помалку време.

Системот од камери со AI обработка поставува нов стандард за твоите фотографии 

Дека Samsung Galaxy S24 Ultra е синоним за најдобрата камера на пазарот, докажува системот од 5 феноменални камери – широкоаголни камери од 200 MP, камера од 50 MP со 5x оптички зум и 10x оптички квалитет, ултра широка камера од 12 MP, камера од 10 MP со 3x оптички зум и селфи камера од 12 MP.

Со најмногу мегапиксели во еден смартфон и обработка со вештачка интелигенција, Galaxy S24 Ultra поставува нов стандард на квалитет со секоја слика што ја правиш. Дополнително, новата ProVisual технологија препознава предмети и ги подобрува боите, го намалува шумот и го истакнува секој детал, па гарантирано, твоите фотографии ќе изгледаат како да се направени од професионалец. Системот Quad Tele на Galaxy S24 Ultra, кој освен револуционерниот оптички зум од 5x, вклучува и подобрен дигитален зум до 100x, ги доближува далечните објекти со неверојатна јасност, овозможувајќи одлични фотографии дури и од далечина.

Унапредената Nightography функција кај Galaxy S24 Ultra продолжува да ја револуционизира фотографијата при слаба осветленост. Со поголеми пиксели од 1,4 μm и пошироки агли на оптичкиот стабилизатор на слика (OIS), оваа функција обезбедува неверојатно јасни снимки во услови на слаба осветленост.

За првпат рамка од титаниум во беспрекорниот дизајн на Galaxy S24 Ultra

Покрај феноменалните перформанси, кои овозможуваат сосема ново корисничко искуство и овозможуваат увид во светот на најмодерната технологија, моделот Samsung Galaxy S24 Ultra може да се пофали и со прекрасниот дизајн кој е нагласен со препознатливиот облик на моделот Ultra со „остри“ рабови, куќиштето за телефонот од титаниум и екранот од 6,8 инчи.

За првпат имаме рамка од титаниум, и како уште еден новитет, а тоа е Corning Gorilla Armor стаклото кое го штити екранот од гребнатини и овозможува уредот да изгледа убаво подолго време. Исто така, Galaxy S24 Ultra има ознака IP68 за отпорност на вода и прашина.Боите во кој можеш да го имаш овој телефон се совршени – титаниум сива, титаниум црна, титаниум виолетова и титаниум жолта. 

Повеќе информации за моделот Galaxy S24 Ultra прочитајте на следниот линк:
https://www.samsung.com/mk/smartphones/galaxy-s24-ultra/

*Функциите на Galaxy AI ќе бидат достапни бесплатно барем до крајот на 2025 година на поддржаните уреди Samsung Galaxy. 

Главниот и одговорен уредник на веб порталот Популарно.мк. Ѓорги е перспективен новинар кој со својата креативност и талент го направи Популарно.мк дел од водечките информативни сајтови во Македонија. Во исто време е регионален известувач за CNN од Македонија и главен на продукцијата GPTM Production.

Повеќе од Мобилни

Маркетинг
ДО ВРВ
error: Содржината е заштитена со авторски права.