Поврзи се со нас
Маркетинг

Популарно.мк

По 24.000 години „замрзнат сон“ – оживеа арктичко повеќеклеточно животно

Наука

По 24.000 години „замрзнат сон“ – оживеа арктичко повеќеклеточно животно

По 24.000 години „замрзнат сон“ – оживеа арктичко повеќеклеточно животно

Микроскопски организам од Арктикот кој бил замрзнат повеќе од 24.000 години, едноставно одмрзнал и оживеал неповредено, пренесуваат американските медиуми.

Според студијата објавена оваа недела, „бделоидниот ротатор“ е името на организмот кој успеал да се разбуди по илјадугодишнио сон – мало слатководно суштество кое преживеало во вечниот мраз на Сибир со милениуми.

– „Нашиот извештај е најсилниот доказ досега дека повеќеклеточните животни можат да издржат десетици илјади години во„ криптобиоза “- состојба на скоро целосно затворен метаболизам“, рече Стас Малавин, од Рускиот институт за физичко-хемиски и биолошки проблеми во Науки за почва.

Научниците го виделе сибирскиот вечен мраз како „подарок кој никогаш не престанува“, а сибирскиот „ротатор“ се придружил на „доброто општество“, во кое таму биле пронајдени антички вируси, зачуваното тело на ждребе од палеолитски коњ и недопреното тело на волнен носорог. Сепак, цицачите не оживеале.

Науката е сведок на импресивната еластичност на малите животни. Така, микроскопските животни „тардиграда“ – исто така наречени „водени мечки“, можат да преживеат и замрзнување и нуклеарно зрачење. Истражувачите откриле и мали животни длабоко под ледената површина на Јужниот пол.

Главниот и одговорен уредник на веб порталот Популарно.мк. Ѓорги е перспективен новинар кој со својата креативност и талент го направи Популарно.мк дел од водечките информативни сајтови во Македонија. Во исто време е регионален известувач за CNN од Македонија и главен на продукцијата GPTM Production.

Повеќе од Наука

Маркетинг
ДО ВРВ
error: Содржината е заштитена со авторски права.
Please accept [renew_consent]%cookie_types[/renew_consent] cookies to watch this video.