Поврзи се со нас
Маркетинг

Популарно.мк

Досега најдетална фотографија на Уран снимена со Џејмс Веб телескопот

Sci-fi

Досега најдетална фотографија на Уран снимена со Џејмс Веб телескопот

Вселенскиот телескоп Џејмс Веб, револуционерен инфрацрвен вселенски телескоп од девет милијарди долари, сними неверојатна фотографија од Уран.

На видеото може да се забележат правилните прстени околу планетата, облаците кои летаат над ледениот џин и поларната капа.

Оваа планета е леден џин, составена главно од густа течност на материјали, како вода, метан и амонијак. Овој настан е значаен во светот на астрономијата и дава нова перспектива за проучување на планетите во нашата сончева систем.

Главниот и одговорен уредник на веб порталот Популарно.мк. Ѓорги е перспективен новинар кој со својата креативност и талент го направи Популарно.мк дел од водечките информативни сајтови во Македонија. Во исто време е регионален известувач за CNN од Македонија и главен на продукцијата GPTM Production.

Повеќе од Sci-fi

Маркетинг
ДО ВРВ
error: Содржината е заштитена со авторски права.