Поврзи се со нас
Маркетинг

Популарно.мк

Нова фотографија на црната дупка во галаксијата М87 (ФОТО)

Sci-fi

Нова фотографија на црната дупка во галаксијата М87 (ФОТО)

Научниците ја претставија новата подобрена фотографија од црна дупка, објавена за прв пат во 2019 година. Со помош на алгоритам за реконструкција на слики, тие ги пополнија пространствата на оригиналната фотографија. Светлосниот прстен, кој се гледа на фотографијата, е двојно помал од тој на претходната, што е значително подобрување во квалитетот.

Црната дупка, која се гледа на фотографијата, се наоѓа во галаксијата М87, на далечина од 54 милиони светлосни години од Земјата. Оваа галаксија е многу поголема и посјајна од нашиот Млечен пат и има маса 6,5 милијарди поголема од нашето Сонце.

Астрофизичарката Лиа Медеирос од Институтот за напредни студии во Принстон изјави дека ќе ја искористи истата техника за подобрување на фотографиите од другата црна дупка, која беше објавена минатата година, а се наоѓа во центарот на Млечниот пат и е наречена “Стрелец А”. Оваа нова фотографија е значаен напредок во истражувањето на црните дупки и може да донесе нови откритија за светот на астрономијата.

Главниот и одговорен уредник на веб порталот Популарно.мк. Ѓорги е перспективен новинар кој со својата креативност и талент го направи Популарно.мк дел од водечките информативни сајтови во Македонија. Во исто време е регионален известувач за CNN од Македонија и главен на продукцијата GPTM Production.

Повеќе од Sci-fi

Маркетинг

Трендинг

Маркетинг
Маркетинг
ДО ВРВ
error: Содржината е заштитена со авторски права.