Поврзи се со нас
Маркетинг

Популарно.мк

ВНИМАТЕЛНО СО „ФЕЈСАП“: Апликацијата има неограничено право да ги користи фотографиите од вашето лице

Технологија

ВНИМАТЕЛНО СО „ФЕЈСАП“: Апликацијата има неограничено право да ги користи фотографиите од вашето лице

ВНИМАТЕЛНО СО „ФЕЈСАП“: Апликацијата има неограничено право да ги користи фотографиите од вашето лице

Виртуелниот тренд кој овие денови кружи по социјалните мрежи е апликацијата FaceApp која користејќи ваша сегашна фотографија и вештачка интелигенција создава фотографија која покажува како би изгледале на возрасни години.

Она што не го знаат корисниците е следното:

Со самото инсталирање и активирање на апликацијата таа може да пристапи до вашите фотографии, да ги зачува и да користи фотографиите од вашата галерија, без ваша дозвола!

Дополнително, за да ја создаде вашата фотографија на постара возраст, вие дозволувате на апликацијата правата таа да ја поседува вашата фотографија, да ја објави и да ја користи во целиот медиумски простор без вие да имате право да се противите или забранувате.

И тоа не е се. Со инсталирање и користење на апликацијата вие се согласувате вашите фотографии да останата во сопственост на апликацијата, за што нема да ви платат никаква компензацијата. Апликацијата има право да ги зачува вашите фотографии иако вие ќе ја избришете апликацијата во некој момент.

Она за кое експертите стравуваат е дека оваа апликација ја скенира вашата слика и ја поврзува со Фејсбук профил при што собира дополнителни информации за вас како онлајн корисник.

Главниот и одговорен уредник на веб порталот Популарно.мк. Ѓорги е перспективен новинар кој со својата креативност и талент го направи Популарно.мк дел од водечките информативни сајтови во Македонија. Во исто време е регионален известувач за CNN од Македонија и главен на продукцијата GPTM Production.

Повеќе од Технологија

Маркетинг
ДО ВРВ
error: Содржината е заштитена со авторски права.