Поврзи се со нас
Маркетинг

Популарно.мк

Најголемата поп ѕвезда во светот заработува над 13 милиони долари по концерт

Сцена

Најголемата поп ѕвезда во светот заработува над 13 милиони долари по концерт

Пејачката Тејлор Свифт заработува астрономски суми на нејзината турнеја насловена „The Eras Tour“. Таа е на пат да заработи повеќе од милијарда долари од концертите.

„The Eras Tour“ ја означува шестата концертна турнеја на музичката ѕвезда, откако таа не беше на турнеи за нејзините студиски албуми „Lover“, „Folklore“ и „Evermore“ поради пандемијата на Ковид-19. Турнејата несомнено е глобален успех, распродавајќи многу концерти за неколку минути откако билетите беа пуштени во продажба.

И додека пејачката го завршува првиот дел од американската етапа на неверојатно успешната турнеја, таа стана првата што достигна 1 милијарда долари од продажба на билети, пишува Economic Times. Некои веруваат и дека турнејата всушност ќе достигне импресивен приход од 1,5 милијарди долари.

Обожавателите на музичарката плаќаат во просек по 245 долари на вечер за нејзиниот концерт, што се проценува дека носи околу 13 милиони долари од вечер за Свифт. Успехот на турнејата е толку голем што извештајот на Wall Street Journal предвидува дека нејзината турнеја ќе ја засени прошталната турнеја на Елтон Џон во однос на бруто приходите од билети, стока и спонзорства.

Billboard, исто така, процени дека турнејата би заработила 590 милиони долари врз основа на оригиналните 52 датуми на турнејата низ САД. Сепак, турнејата сега е проширена со датуми во Јужна Америка, Азија, Австралија и Европа, сè до 2024 година. Турнејата досега има вкупно најмалку 106 датуми, што ќе и овозможи на Свифт да заработи уште повеќе.

Повеќе од Сцена

Маркетинг
ДО ВРВ
error: Содржината е заштитена со авторски права.