Поврзи се со нас
Маркетинг

Популарно.мк

Андреа Мирческа е првата жена добитник на наградата Golden Oryx од „Катар ервејс“

Маркетинг

Настани

Андреа Мирческа е првата жена добитник на наградата Golden Oryx од „Катар ервејс“

Басистката Андреа Мирческа е добитник на годинешната награда за најдобар млад џез музичар „Златен Орикс“ (Golden Oryx) доделена од „Катар ервејс“ како дел од Скопскиот џез фестивал. Авиокомпанијата, која е традиционален поддржувач на фестивалот, ја доделува наградата за најдобар млад џез музичар веќе трета година по ред за поддршка на младите музичари во нивните достигнувања од областа на културата.

Овогодинешната добитничка Мирчевска е прва жена која ја добива оваа награда, откако претходните две години признанието заврши во рацете на пијанистот/клавијатурист Филип Димишковски и тапанарот Виктор Филиповски. Наградата ѝ беше врачена во вторникот на церемонијата во МКЦ клуб-ресторан во Скопје.

„Катар ервејс“ е горд што ги поддржува наградите кои придонесоа за развој и популаризација на џезот кај музичарите и пошироката јавност.

– Се надеваме дека годинешниот добитник на наградата ќе биде дополнителна мотивација за другите музичари да се фокусираат на оваа насока и да создадат квалитетна џез музика. „Катар ервејс“ е тука за да ги препознае и вреднува нивната напорна работа и квалитет – изјави Алтај Шабан, комерцијален директор на „Катар ервејс“ во Скопје.

Мирчевска студира џез-контрабас на Факултетот за музичка уметност во Скопје, во класата на професорот Кирил Туфекчиевски, каде во моментот е дипломец. Иако е млада музичарка, таа веќе стекна значително искуство во џезот преку повремени настапи со групата „Летечки пекинезери“, а воедно беше дел од музичкиот фестивал во Сараево, учествуваше и во голем број концерти на Јордан Костов Трио. Покрај редовните настапи на клупските џез-свирки во Скопје и другите градови во земјава, таа моментно е вклучена во најновиот авторски проект „Шамба“ на гитаристот Бојан Петков. Таа е исто така вклучена во многу уметнички проекти како што се ГОДО, Танго Ритмо, ЗиБомб Лабаво и Фанки и други.

– Среќна сум што годинава сум добитник на оваа награда. Особено што мислам дека признанието доаѓа во време кога сè уште сум на почетокот на мојата музичка кариера, што е индикација дека го направив вистинскиот избор кога станува збор за музиката. Оваа награда ќе биде поттик да продолжам да работам на мојот сопствен развој и да понудам нови и квалитетни проекти – изјави победникот Андреа Мирческа.

Годинешниот Скопски џез фестивал се одржува од 17 до 20 октомври во Македонската опера и балет (МОБ), МКЦ и клубот „Епицентар“. Во фокусот на годинешното издание на фестивалот ќе биде одбележувањето на 50-годишнината од германската издавачка куќа „ECM Records“, на која ќе настапат светски познати звучни музичари како што се американските гитаристи Дејвид Торн и Фред Фриц со своето трио, квартетот на Аннару Брам, грчкиот лирски мајстор Сократ Синопулос, бендот „Арт Ансамбл на Чикаго“, триото на норвешката џез сензација Торд Густавсен, францускиот басист Joоел Леандер и многу други истакнати музичари. На Скопскиот џез фестивал ќе бидат претставени и еклектичниот „Оркестар на магијата“ на Џијан Емин и групата „Next To Silence“.

„Катар ервејс“ е национален превозник на државата Катар, на патниците им обезбедува глобална мрежа од повеќе од 160 деловни и туристички дестинации кои се достапни преку неговиот центар во Доха. Со отворањето на својата трговска канцеларија во Скопје пред две години, овие дестинации нудат патувања како никогаш порано за патници од Северна Македонија.

Главниот и одговорен уредник на веб порталот Популарно.мк. Ѓорги е перспективен новинар кој со својата креативност и талент го направи Популарно.мк дел од водечките информативни сајтови во Македонија. Во исто време е регионален известувач за CNN од Македонија и главен на продукцијата GPTM Production.

Повеќе од Настани

Маркетинг
ДО ВРВ
error: Содржината е заштитена со авторски права.