Поврзи се со нас
Маркетинг

Популарно.мк

BORIS BREJCHA пристигнува на ТАКСИРАТ и прв пат во Македонија!

Настани

BORIS BREJCHA пристигнува на ТАКСИРАТ и прв пат во Македонија!

Фамозниот маестро БОРИС БРЕЈЧА (Boris Brejcha) конечно пристигнува кај нас и тоа на главната бина на најголемиот зимски музички фестивал во регионов, скопскиот ТАКСИРАТ ФЕСТИВАЛ!

Суперѕвездата на новата генерација, големиот мајстор кој создаде свој звук и со вртоглав подем на самиот врв на светската сцена дочека неговиот „high-tech minimal“ да биде еден од најпопуларните правци на денешницата, на 7-ми декември за прв пат ќе настапи во Македонија, во Арена Борис Трајковски во Скопје.

Неговиот настап како предводник на главната вечер на Таксират доаѓа во моментот кога тој е поголем од било кога и речиси веднаш по објавувањето на неговиот нов, јубилеен 10-ти албум. Од електронската музичка сцена, заедно со Борис Брејча ни пристигнува и неговата долгогодишна соработничка во нивната заедничка етикета „Fckng Serious“, харизматичната АН КЛУ (Ann Clue) позната по своите непредвидливи сетови кои со посебна енергија ги освојува подиумите низ целата планета.

Од регионалната музичка сцена пак, својот настап на Таксират први го потврдија неунштливите рок-легенди ПАРТИБРЕЈКЕРС – еден од највлијателните и најистрајни бендови на балканската рок-сцена познати по уникатниот спој на панк-енергија, блузерска душа и гараж-став со кој речиси точно 40 години воодушевуваат испорачувајќи моќен звук на секогаш искрените настапи.

Не помалку легендарно име ни доаѓа и од домашната сцена, условно кажано домаќинот на главната бина на Таксират, а тоа е САНАТОРИУМ – најзначајната македонска треш-метал група и веќе култно име кое три децении е музичка лектира на балканската метал-сцена. На ТАКСИРАТ гостуваат и актуелните изведувачи кои штотуку ги освојуваат врвовите на музичка сцена во целиот регион, а од таа листа во програмата за годинашното издание прв се запишува Z++ eдно од најперспективните хрватски музички имиња кое доаѓа како хит од осиечката трап сцена, но маестрално надминувајќи ги рамките на стилот.

Или како што го нарекува критиката – волшебникот кој сѐ прави сам: музика, текст, продукција, микс и мастеринг, и тоа со врвен квалитет својствен само за најдобрите. И тоа не е сѐ, листата со музички изведувачи на ТАКСИРАТ секојдневно се надополнува.

Главниот и одговорен уредник на веб порталот Популарно.мк. Ѓорги е перспективен новинар кој со својата креативност и талент го направи Популарно.мк дел од водечките информативни сајтови во Македонија. Во исто време е регионален известувач за CNN од Македонија и главен на продукцијата GPTM Production.

Повеќе од Настани

Маркетинг
ДО ВРВ
error: Содржината е заштитена со авторски права.