Поврзи се со нас
Маркетинг

Популарно.мк

Доделени наградите „Златен Глобус“, без црвен тепих и директен пренос

Настани

Доделени наградите „Златен Глобус“, без црвен тепих и директен пренос

Доделени наградите „Златен Глобус“, без црвен тепих и директен пренос

Вил Смит, Никол Кидман, Кејт Винслет и Ендру Гарфилд беа едни од добитниците на „Златен глобус“ – но церемонијата се одржа зад затворени врати, а наградите беа објавени преку Интернет, а не на церемонија со најголемите актерски ѕвезди.

Power Of The Dog, West Side Story и Succession се меѓу големите победници на овогодинешните „Златни глобуси“ – но настанот во 2022 година беше многу поинаков од вообичаеното, одржан приватно без познати личности по контроверзите околу различноста на неговото членство.

Добитниците беа тивко објавени на веб-страницата на „Златните глобуси“ и социјалните мрежи, без вообичаениот црвен тепих и водител со сет на шеги, и без емитувач оваа година, откако церемонијата беше отфрлена од NBC во 2021 година. И додека познатите личности и студијата обично гласно го прославуваат нивниот успех, оваа година имаше изразито пригушен одговор од ѕвездите.

Тоа следи по објавата на Лос Анџелес Тајмс во која беше откриено дека Здружението за странски медиуми во Холивуд (HFPA), организацијата што ја води церемонијата, немаше црни членови кои гласаа за наградите.

Здружението на странски новинари во Холивуд (HFPA), кое го организира „Златниот глобус“, го избра „The Power of the Dog“ за најдобра драма, додека Никол Кидман го освои „Златниот глобус“ за најдобра актерка во драмата „Being the Ricardos“.

„Златен глобус“ за најдобар актер во драма му припадна на Вил Смит за улогата во King Richard,, додека наградата за најдобар актер во мјузикл или комедија му припадна на Ендрју Гарфилд за неговата улога во tick, tick…BOOM.

Ѕвездата на „West Side Story“, Рејчел Зеглер, е прогласена за најдобра актерка во мјузикл или комедија, а нејзината колешка Аријана ДеБоз ја понесе наградата за најдобра споредна актерка.

„Златниот глобус“ за најдобра режија и припадна на Џејн Кемпион за „The Power of the Dog“, додека јапонскиот „Drive My Car“ беше избран за најдобар филм на странски јазик.

Во ТВ-категориите, „Succession“ беше прогласена за најдобра драма, додека ѕвездите Џереми Стронг и Сара Снук ги добија наградите за најдобар актер и најдобра споредна женска улога.

Ѕвездата на „Hacks“, Џин Смарт, освои награда за најдобра актерка во мјузикл или комедија. Микаела Џае Родригез (Pose) освои награда за најдобра актерка во драма, а Џејсон Судејкис (Ted Lasso) за најдобар актер во мјузикл или комедија.

Целосната листа можете да ја погледнете на следниот ЛИНК.

Повеќе од Настани

Маркетинг
ДО ВРВ
error: Содржината е заштитена со авторски права.