Поврзи се со нас
Маркетинг

Популарно.мк

Оддадена последна почит на Љупка Димировска (ФОТО)

МК Сцена

Оддадена последна почит на Љупка Димировска (ФОТО)

Во Загреб се одржа комеморација по повод смртта на пејачката Љупка Димитровска-Калоѓера, на која присуствуваа многумина нејзини роднини и пријатели.

Меѓу оние кои дојдоа за последен пат да се простат од „вечната девојка од хрватската естрада“, како што во Загреб ја именуваа славната поп пејачка со македонско потекло, беше и оперскиот пејач Роналд Браус.

133387229

Проштален говор на комеморација одржа нејзиниот колега Миро Унгар.

Љупка Димитровска е родена на 25 јули 1946 во Скопје, но речиси целиот свој живот и кариера ги мина во Загреб, каде што и почина минатата седмица.

Беше во брак со хрватскиот композитор и диригент Никица Калоѓера, кој почина во 2006. Таа има издадено вкупно 11 албуми и повеќе од 20 синглови. Меѓу нејзините најголеми хитови се „Адио“, „Та твоја барка мала“, како и баладата „Ѕвонат ѕвонат“ изведена на штипски „Макфест“ во 1990 година.

Љупка Димитровска почина на 3 октомври оваа година.

Главниот и одговорен уредник на веб порталот Популарно.мк. Ѓорги е перспективен новинар кој со својата креативност и талент го направи Популарно.мк дел од водечките информативни сајтови во Македонија. Во исто време е регионален известувач за CNN од Македонија и главен на продукцијата GPTM Production.

Повеќе од МК Сцена

Маркетинг

Трендинг

Маркетинг
Маркетинг
ДО ВРВ
error: Содржината е заштитена со авторски права.