Поврзи се со нас
Маркетинг

Популарно.мк

Оскари 2022: Кои се добитниците?

Сцена

Оскари 2022: Кои се добитниците?

Се одржа 94-тото доделување на престижни филмски награди Оскар.

Доделувањето традиционално се одржа во театарот Долби во Лос Анџелес, а овогодинешното издание, за разлика од претходните за време на пандемијата, имаше домаќини. Поточно, на овогодинешната награда имаше дури три презентери: Реџина Хол, Ејми Шумер и Ванда Скајс, ветерани на холивудската комедија.

Наградата ги истакна разликите во јазикот, говорот, сексуалноста и другите области од животот. Наградени се бројни талентирани актери, од кои некои за прв пат добиваат вакво признание, а други претходно добиле признание од Американската актерска академија.

Најголем број награди, 6 од нив, доби филмот „Dune“ во режија на Денис Вилнев.

„CODA“ влезе во историјата во неделата, станувајќи првиот филм од голем стриминг сервис кој освоил Оскар за најдобар филм. „CODA“ ги претвори сите три свои номинации во победи, освојувајќи ја наградата за најдобра споредна машка улога за Трој Коцур и награда за најдобро адаптирано сценарио за Сиан Хедер, која исто така го режираше филмот.

Погледнете ја листата на победници тука.

Повеќе од Сцена

Маркетинг

Трендинг

Маркетинг
Маркетинг
ДО ВРВ
error: Содржината е заштитена со авторски права.