Поврзи се со нас
Маркетинг

Популарно.мк

Турнејата на Тејлор Свифт е најпродавана светска турнеја на сите времиња

Шоубиз

Турнејата на Тејлор Свифт е најпродавана светска турнеја на сите времиња

Турнејата „The Eras Tour“ на Тејлор Свифт официјално стана музичка турнеја со најголема заработка на сите времиња, станувајќи првата што надмина 1 милијарда долари приход.

Турнејата, која започна во март 2023 година и треба да заврши во декември 2024 година, до денес има заработено 1,04 милијарди долари, по вкупно 151 изведба низ светот, според Полстар. Со ова беше срушен рекордот на петгодишната проштална турнеја на Елтон Џон, која заработи 939 милиони долари за време на 328 настапи.

Шестата концертна турнеја на музичарот е толку популарна што заработи повеќе од следните две турнеи со најголема заработка годинава (Бијонсе и Брус Спрингстин) заедно. Свифт ја опишува турнејата како патување низ сите нејзини музички „ери“, а секој концерт трае повеќе од три и пол часа со сет листа од 44 песни поделени во 10 чина.

Турнејата доби исклучително позитивни критики од критичарите, кои го пофалија концептот и квалитетот на продукцијата, како и изведбата на музичарката. Со приближно 72.000 луѓе на секој концерт и билети во просек околу 238 долари, турнејата носи повеќе од 17 милиони долари по настап.

Според Полстар, до денес се продадени 4,3 милиони билети, а на овој пат турнејата би можела да заработи повеќе од 2 милијарди долари доколку се одиграат сите закажани концерти. Турнејата е само еден од многуте успеси на Тејлор оваа година. Покрај тоа што неодамна беше прогласена за личност на годината на магазинот „Тајм“, а нејзиниот повторно снимен албум „1989“ стар деценија беше најпродаваниот албум на годината, таа собори повеќе рекорди.

Во јуни таа го собори рекордот за најмногу симултани албуми на американскиот Билборд 200 од жив изведувач, со 10 албуми во исто време. И во август, таа влезе во историјата со најголем број месечни слушатели на музичката платформа Spotify, станувајќи првиот женски изведувач кој достигна 100 милиони слушатели.

Повеќе од Шоубиз

Маркетинг

Трендинг

Маркетинг
Маркетинг
ДО ВРВ
error: Содржината е заштитена со авторски права.