fbpx
Поврзи се со нас
Маркетинг

Популарно.мк

И Македонци учествуваа на маратонот во Њујорк

Останато

И Македонци учествуваа на маратонот во Њујорк

Трчањето е се почеста слика во Македонија, а особено со се поголемата популаризација на Скопскиот маратон (пријавувањето за 2017 година е веќе почнато), пренесува Сител.

Така вчера во Њујорк се трчаше маратонот во овој град, а според официјалните резултати на него настапија и 10 претставници од Македонија. Тоа се воглавно натпреварувачи кои основно мото им е да го истрчаат маратонот, а во во тоа успеаја и искрено им честитаме.

Ова се имињата, на тие кои трчаа во Њујорк под македонското знаме: Атанас Наумов, Блаже Цоневски, Елисавета Нојковска, Ангел Арнаудов, Перо Георгиевски, Александар Аневски, Драгана Дамјановиќ Чифлиганец. Дејан Ристов, Кристоф Палаци, Едуард Титов. На овој линк се нивните времиња.

Инаку, кај мажите победи Гирнеј Гебреселасие од Еритреа со време 2:07.51 часа, а кај жените најдобро време имаше Мери Кејтани од Кенија 2:24.26 часа. На маратонот во Њујорк трчаа 50.000 натпреварувачи.

Информативна Редакција

Главниот и одговорен уредник на веб порталот Популарно.мк. Ѓорги е перспективен новинар кој со својата креативност и талент го направи Популарно.мк дел од водечките информативни сајтови во Македонија. Во исто време е регионален известувач за CNN од Македонија и главен на продукцијата GPTM Production.

Повеќе од Останато

Маркетинг
ДО ВРВ
error: Содржината е заштитена со авторски права.