Поврзи се со нас
Маркетинг

Популарно.мк

Ефективното дејство на „Фајзер“ се намалува од 88 на 47 проценти по шест месеци примена вакцина

Актуелно

Ефективното дејство на „Фајзер“ се намалува од 88 на 47 проценти по шест месеци примена вакцина

Ефективното дејство на „Фајзер“ се намалува од 88 на 47 проценти по шест месеци примена вакцина

Американските здравствени институции објавија дека шест месеци по примена вакцина против Ковид-19 од производителот Фајзер, нејзиното ефективно дејство се намалува од 88 на 47 проценти.

Анализата покажала дека сепак ефективноста на вакцината во спречување на хоспитализација и смрт од Ковид-19 останува висока на 90 проценти најмалку шест месеци.

Според податоците, падот се должи повеќе на намалувањето на ефикасноста отколку на ширењето на повеќе заразни варијанти, велат истражувачите.

Истражувачите од Фајзер и Кајзер Перманте ги проучуваа електронските здравствени досиеја на скоро 3,4 милиони луѓе помеѓу декември 2020 и август 2021 година.

Главниот и одговорен уредник на веб порталот Популарно.мк. Ѓорги е перспективен новинар кој со својата креативност и талент го направи Популарно.мк дел од водечките информативни сајтови во Македонија. Во исто време е регионален известувач за CNN од Македонија и главен на продукцијата GPTM Production.

Повеќе од Актуелно

Маркетинг
ДО ВРВ
error: Содржината е заштитена со авторски права.