Поврзи се со нас
Маркетинг

Популарно.мк

Традиционална новогодишна донација од Бимилк за децата од социјалните организации

Актуелно

Традиционална новогодишна донација од Бимилк за децата од социјалните организации

Традиционална новогодишна донација од Бимилк за децата од социјалните организации

Новогодишните празници се омилен дел од секое дете, па во пресрет на празниците Битолска млекара традиционално и оваа година ги израдува децата од семејства во социјален ризик со донација на млечни пакетчиња.

Донацијата се состои во пакетчиња со млечни производи и сокови од портфолиото на компанијата, а се опфатени над 780 деца од целата држава.

Распределбата и доставата на пакетчињата се одвива преку организациите Црвен крст на Република Северна Македонија, општинска организација Центар – Скопје, општинска организација Кисела Вода и општинска организација Битола, Дневен центар за лица со Даунов синдром „Доза среќа“, Граѓанско здружение за унапредување на образованието кај Ромската популација „Ирхом Топаана“, Организација на жени Турчинки од Македонија „Дерја“ и Здружението за заштита и едукација на деца и млади Роми „Прогрес“.

„Радоста на децата за пакетчињата за време на празниците е навистина голема и секое дете треба да ја почувствува. Бимилк секоја година со своите донации го проширува опфатот на што е можно повеќе деца посебно на социјално загрозените семејства и маргинализираните групи. Оваа година во комуникација со организациите, преку кои се одвива донацијата, се донираат производи што им се потребни и се корисни за децата. Бимилк како компанија се залага за еднакви услови за секое дете и со секоја општествено одговорна активност се обидуваме да придонесеме за поголем социјален баланс“, велат од Бимилк.

Главниот и одговорен уредник на веб порталот Популарно.мк. Ѓорги е перспективен новинар кој со својата креативност и талент го направи Популарно.мк дел од водечките информативни сајтови во Македонија. Во исто време е регионален известувач за CNN од Македонија и главен на продукцијата GPTM Production.

Повеќе од Актуелно

Маркетинг

Трендинг

Маркетинг
Маркетинг
ДО ВРВ
error: Содржината е заштитена со авторски права.