Поврзи се со нас
Маркетинг

Популарно.мк

Возење во зимски услови – патот како фактор за безбедноста на сообраќајот

Актуелно

Возење во зимски услови – патот како фактор за безбедноста на сообраќајот

Возење во зимски услови – патот како фактор за безбедноста на сообраќајот

Сообраќајот е континуирана интеракција помеѓу три главни фактори: однесувањето на учесниците во сообраќајот; безбедноста на сообраќајната инфаструктура, условите на патот и неговите карактеристики; и возилото. Според тоа, патот е значаен фактор и една од алките на синџирот за безбедност во сообраќајот. 

Кога се зборува за патот како фактор за безбедност во сообраќајот, се мисли и на улиците, мостовите, тунелите, надвозниците, подвозниците и др. Процентот на сообраќајни незгоди што настанале како последица од недостатоци и оштетување на коловозната конструкција се движи во одредени граници заради кои не треба да се заобиколи при анализата на причинитe кои доведуваат до сообраќајни незгоди.

Во таа насока, секој учесник во сообраќајот треба да ги има предвид и видот и состојбата на патот по кој сообраќа (автопат, магистрален, регионален или локален пат, ширината на патот, неосветлените патишта, острите кривини, бројот на сообраќајни ленти и ширината на сообраќајните ленти на патот, оштетените патни површини, патната сигнализација и сл.). Особено треба да се внимава при сообраќај на некатегоризираните патишта (полски, шумски патишта и сл.)

Сигнализацијата е составен дел од патиштата и дава голем број неопходни информации за учесниците во сообраќајот со цел да ги известува и штити корисниците на патот. Добро обележаниот пат претставува поголема сигурност за оние кои се придржуваат кон патната сигнализација што е поставена за да ги заштити корисниците на патот и да им овозможи максимална искористеност на патот под одредени услови.

Влажните коловози се честа и нормална појава во овој период од годината и претставуваат сериозна закана за безбедното одвивање на сообраќајот. Намалена видливост, продолжување на сопирачкиот пат на возилото, деконцентрација, се само дел од начините на кои дождот, снегот и влажните коловози влијаат врз безбедното одвивање на сообраќајот. Според светската статистика, токму ваквите временски услови на патиштата предизивикуваат стотици илјади сообраќајни незгоди и илјадници смртни случаи во сообраќајот секоја зима.

Неповолните временски услови се потенцијална закана за патниците и влијаат врз безбедното одвивање на патниот сообраќај. Токму затоа, Републичкиот совет за безбедност на сообраќајот на патиштата апелира до учесниците во сообраќајот да бидат внимателни, да се придржуваат до советите за управување со возилото во зимски услови, да ги следат информациите за временските услови на патиштата, како и патната сигнализација заради осигурување на поголема безбедност во сообраќајот.

Бидете одговорни и подготвени за безбедно управување на возилото при услови на влажни коловози, пониски температури и зимски услови на патиштата.

РСБСП со апел: Внимавајте на влажните коловози! Не го потценувајте ризикот и опасностите кои ги носат ниските температури, маглата, дождот, снегот и голомразицата!

Главниот и одговорен уредник на веб порталот Популарно.мк. Ѓорги е перспективен новинар кој со својата креативност и талент го направи Популарно.мк дел од водечките информативни сајтови во Македонија. Во исто време е регионален известувач за CNN од Македонија и главен на продукцијата GPTM Production.

Повеќе од Актуелно

Маркетинг

Трендинг

Маркетинг
Маркетинг
ДО ВРВ
error: Содржината е заштитена со авторски права.