fbpx
Поврзи се со нас
Маркетинг

Популарно.мк

Месецот јануари во 2016 најтопол откако се вршат мерења!

Актуелно

Месецот јануари во 2016 најтопол откако се вршат мерења!

Месец јануари во 2016 година е најтоплиот прв месец во годината, откако се вршат мерења на температурата од крајот на 19 век, соопшти Националната управа на САД за океани и атмосфера.

Глобално просечната температура на земјината и океанската површина е за 1,04 степени Целзиусови над просечната за 20 век. Така јануари е најтоплиот прв месец во годината од 1880 и го урива претходниот рекорд од 2007 година.

Јануари 2016 е деветтиот последователен месец, во кој просечната температура го урива месечниот рекорд, што е нов показател за глобалното затоплување, наведува Управата.

Во целина 2015 е најтопла откако се вршат мерења на температурата, а декември во 2015 е најтоплиот последен месец од годината во последните 136 години.

Информативна Редакција

Главниот и одговорен уредник на веб порталот Популарно.мк. Ѓорги е перспективен новинар кој со својата креативност и талент го направи Популарно.мк дел од водечките информативни сајтови во Македонија. Во исто време е регионален известувач за CNN од Македонија и главен на продукцијата GPTM Production.

Повеќе од Актуелно

Маркетинг
ДО ВРВ
error: Содржината е заштитена со авторски права.