fbpx
Поврзи се со нас
Маркетинг

Популарно.мк

Министрите и замениците од СДСМ поднесоа оставки

Актуелно

Министрите и замениците од СДСМ поднесоа оставки

Министрите и дополнителните заменици министри од СДСМ денеска поднесoa оставки на функциите во Владата на Република Македонија.

Како што соопшти СДСМ, доколку Собранието се распушти, односно доколку се одлучи да се применува Одлуката на Собранието на Република Македонија донесена на 23 февруари, со којашто се врши изменување на Одлуката за распуштање на Собранието донесена на 18 јануари 2016 година, бараат оставките претходно да се констатираат.

– Според договорот од Пржино, министрите и дополнителните заменици министри од СДСМ се дел од Владата на Р.Македонија којашто согласно договорот од 2 јуни 2015 и Протоколот кон Договорот од 15 јули 2015 година, е формирана со цел организирање фер и кредибилни избори, откако ќе бидат исполнети сите услови и точки од тој Договор, стои во соопштението и се додава дека СДСМ и опозицијата остануваат гаранти на заложбите за спроведување фер, регуларни и демократски избори во Република Македонија.

Информативна Редакција

Главниот и одговорен уредник на веб порталот Популарно.мк. Ѓорги е перспективен новинар кој со својата креативност и талент го направи Популарно.мк дел од водечките информативни сајтови во Македонија. Во исто време е регионален известувач за CNN од Македонија и главен на продукцијата GPTM Production.

Повеќе од Актуелно

Маркетинг
ДО ВРВ
error: Содржината е заштитена со авторски права.