Поврзи се со нас
Маркетинг

Популарно.мк

Најмалку осум загинати при терористички акт во Њујорк

Вести

Најмалку осум загинати при терористички акт во Њујорк

Најмалку осум лица загинаа, а околу 15 се повредени на Менхетн во Њујорк, кога камионет движејќи се во спротивна насока на велосипедска патека прегази неколку луѓе, пред да удри во друго возило.

Њујоршката полиција соопшти дека по судирот возачот излегол од возилото и извадил имитација на огнено оружје, по што бил застрелан од полицајци и уапсен.

Полицијата информира дека инцидентот, што се случил на брегот на реката Хадсон во јужниот дел на Менхетн, го третира како терористички акт, но дека не трага по други осомничени во врска со случајот.

Њујоршкиот градоначалник Бил де Бласио изјави дека инциднетот претставува „кукавички чин на тероризам, чија цел се невини цивили кои си го живеат својот секојдневен живот“.

Инцидентот се случил пред зградата на елитна државна гиманзија во близина на седиштето на локалната власт на Њујорк, област која се наоѓа во близина на Светскиот трговски центар.

Главниот и одговорен уредник на веб порталот Популарно.мк. Ѓорги е перспективен новинар кој со својата креативност и талент го направи Популарно.мк дел од водечките информативни сајтови во Македонија. Во исто време е регионален известувач за CNN од Македонија и главен на продукцијата GPTM Production.

Повеќе од Вести

Маркетинг
ДО ВРВ
error: Содржината е заштитена со авторски права.
Please accept [renew_consent]%cookie_types[/renew_consent] cookies to watch this video.