Поврзи се со нас
Маркетинг

Популарно.мк

Апелација го одби барањето за враќање на пасошот на Груевски

Вести

Апелација го одби барањето за враќање на пасошот на Груевски

Апелацискиот суд Скопје го одбил барањето на адвокатите на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски да му биде вратен пасошот.

Претседателката на Судот, Лилјана Шопова, која беше главен судија во советот за одлучување, за ТВ 24 потврдила дека барањето е одбиено. Адвокатите на Груевски на вчерашната јавна седница во Апелацискиот суд, образложија дека бараат да му биде вратена пасошот бидејќи му требал за патување надвор од Македонија, посочувајќи ја поканата што му ја упатил унгарскиот премиер Виктор Орбан.

Обвинителите од СЈО, пак, побараа пасошот да не му се враќа, бидејќи според нив, неговото отсуство би довело до одложување на процесите кои се водат против него.

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ и поранешен премиер Никола Груевски е обвинет во неколку предмети на Специјалното јавно обвинителство.

Главниот и одговорен уредник на веб порталот Популарно.мк. Ѓорги е перспективен новинар кој со својата креативност и талент го направи Популарно.мк дел од водечките информативни сајтови во Македонија. Во исто време е регионален известувач за CNN од Македонија и главен на продукцијата GPTM Production.

Повеќе од Вести

Маркетинг

Трендинг

Маркетинг
Маркетинг
ДО ВРВ
error: Содржината е заштитена со авторски права.