Поврзи се со нас
Маркетинг

Популарно.мк

Почнува зимата – денеска денот е најкраток, а ноќта најдолга

Вести

Почнува зимата – денеска денот е најкраток, а ноќта најдолга

Зимата во Македонија и на северната хемисфера на Земјата ќе почне денеска во 11 часот и 44 минути. Во истовреме на јужната Земјина полутопка ќе почне летото.

На почетокот на зимата денот е најкраток, а ноќта најдолга. Сонцето во Скопје изгреа во 6 часот и 58 минути, а ќе зајде во 16 часот и 5 минути. Денот ќе трае 9 часа и 7 минути.

Метеоролозите за првиот зимски ден најавуваат сончево и студено време со слаб ветер. Минималната температура ќе се движи од -11 до -5 , а максималната од 3 до 9 степени.

Зимата ќе трае до 20 март кога на северната хемисфера настапува пролетта, а на јужната хемисфера есента.

Главниот и одговорен уредник на веб порталот Популарно.мк. Ѓорги е перспективен новинар кој со својата креативност и талент го направи Популарно.мк дел од водечките информативни сајтови во Македонија. Во исто време е регионален известувач за CNN од Македонија и главен на продукцијата GPTM Production.

Повеќе од Вести

Маркетинг

Трендинг

Маркетинг
Маркетинг
ДО ВРВ
error: Содржината е заштитена со авторски права.