fbpx
Поврзи се со нас
Маркетинг

Популарно.мк

Руско вселенско летало без екипаж се урнало на Земјата

Маркетинг

Актуелно

Руско вселенско летало без екипаж се урнало на Земјата

Руско вселенско летало без екипаж, што врши снабдување на Меѓународната вселенска станица, паѓа неконтролирано кон Земјата, изјави анонимен руски службеник. 

– Леталото паѓа кон Земјата, бидејќи нема друго место каде да оди. Јасно е дека дошло до некои целосно неконтролирани реакции, изјави анонимен службеник запознаен со ситуацијата.

Се очекува во текот на денот руската вселенска агенција да објави соопштение за настанот.

Вселенското летало „Прогрес М-27М“ е лансирано вчера од центарот во Бајконур во Казахстан, но по неговото одвојување од ракетата контролната мисија соопшти дека повеќе нема контрола над него.

Леталото „Прогрес М-27М“ носи околу 2,5 тони товар за екипажот на Меѓународната вселенска станица, како и копија на Знамето на победата, што советски војници по борбата за Белин на 1 мај 1945 година ја поставиле на зградата на Рајхстагот.

Главниот и одговорен уредник на веб порталот Популарно.мк. Ѓорги е перспективен новинар кој со својата креативност и талент го направи Популарно.мк дел од водечките информативни сајтови во Македонија. Во исто време е регионален известувач за CNN од Македонија и главен на продукцијата GPTM Production.

Повеќе од Актуелно

Маркетинг
ДО ВРВ
error: Содржината е заштитена со авторски права.