fbpx
Поврзи се со нас
Маркетинг

Популарно.мк

Студентите ги напуштаат работните групи со МОН

Маркетинг

Актуелно

Студентите ги напуштаат работните групи со МОН

Насловна фотографија: Атанас Стојановски / Популарно.мк

Студентите ги прекинуваат преговорите со Министерството за образование и излегуваат од работните групи за новиот Закон за високо образование.  

Причината за ова се повеќето активности во изминатиот период во кој студентите беа жртви. Тие се револтирани поради апсењето на нивните колеги во минатонеделните протести кои се во притвор и се товарат за учество во толпа и спречување на полициски службеник во работата.

Студентите продолжуваат со барање решение за подобро образование, но без МОН. Имено, студентите најавија понатамошно функционирање само преку интерната работна група при УКИМ.

Апсењето според нив е само заплашување врз студентите и затоа одлучиле преговорите да ги водат само со Ректоратот на УКИМ.

– Апелираме до студентите доследено да си ја вршат работата. Се’ досега укажува дека постои селективна правда при што се селектираат студенти со цел да се изврши притиско врз Студентскиот пленум и на сите студенти кои се борат за своите права, изјави Марко Христов од Студентскиот пленум.

Информативна Редакција

Главниот и одговорен уредник на веб порталот Популарно.мк. Ѓорги е перспективен новинар кој со својата креативност и талент го направи Популарно.мк дел од водечките информативни сајтови во Македонија. Во исто време е регионален известувач за CNN од Македонија и главен на продукцијата GPTM Production.

Повеќе од Актуелно

Маркетинг
ДО ВРВ
error: Содржината е заштитена со авторски права.