fbpx
Поврзи се со нас
Маркетинг

Популарно.мк

ВОДИЦИ ВО ОХРИД: Петар Рупески го фати светиот крст во Охридското Езеро

ИЗВОР: КУРИР

Актуелно

ВОДИЦИ ВО ОХРИД: Петар Рупески го фати светиот крст во Охридското Езеро

Светиот празник Богојавление Водици денеска беше одбележан во Охрид, каде огромен број капачи беа во водите на Охридското Езеро во потрага по светиот крст.

Најсреќен од сите беше Петар Рупески од Варош, кој оваа година по трет пат беше оној најсреќниот во чии раце заврши светиот крст.

Ладното време и ниската температура на водата не ги поколеба верниците. Над 500 лица одлучија да се искапат во осветената вода и се обидат да го фатат светиот крст.

Чествувањата утрово започнаа со света архиерејска василева литургија во црквата „Св. Богородица“ – Каменско, како и во сите парохиски цркви во Охрид.

За присутните на охридското пристаниште и годинава традиционално се делеше топла ракија и вино.

Информативна Редакција

Главниот и одговорен уредник на веб порталот Популарно.мк. Ѓорги е перспективен новинар кој со својата креативност и талент го направи Популарно.мк дел од водечките информативни сајтови во Македонија. Во исто време е регионален известувач за CNN од Македонија и главен на продукцијата GPTM Production.

Повеќе од Актуелно

Маркетинг
ДО ВРВ
error: Содржината е заштитена со авторски права.