Поврзи се со нас
Маркетинг

Популарно.мк

3Д пешачки премини во Исланд (ВИДЕО)

Занимливости

3Д пешачки премини во Исланд (ВИДЕО)

Исландските власти ќе се обидат да ја унапредат безбедноста на пешаците со помош на т.н. 3Д пешачки премини, особено на местата на кои возачите често поминуваат на црвено.

Секако, „зебрите“ ќе бидат дводимензионални, но нацртани така што ќе личат на квадари столбови, што лебдат над асфалтот. Идејата е – тоа да ги потсети возачите да ја намалат брзината.

Оптичките илузии не се новост во сообраќајната сигнализација. Во 2008 година во американскиот град Филаделфија првпат беа исцртани „лежечки полицајци”, а подоцна тие се појавија и во Германија, Велика Британија, Белгија, Австрија, Шпанија, Индија.

Главниот и одговорен уредник на веб порталот Популарно.мк. Ѓорги е перспективен новинар кој со својата креативност и талент го направи Популарно.мк дел од водечките информативни сајтови во Македонија. Во исто време е регионален известувач за CNN од Македонија и главен на продукцијата GPTM Production.

Повеќе од Занимливости

Маркетинг

Трендинг

Маркетинг
Маркетинг
ДО ВРВ
error: Содржината е заштитена со авторски права.