fbpx
Поврзи се со нас
Маркетинг

Популарно.мк

Американец скокнал од 7.600 метри висина без падобран

Занимливости

Американец скокнал од 7.600 метри висина без падобран

Американецот Лук Ејкинс скокна од авион од висина од 7.600 метри без падобран и стана прв падобранец кој безбедно падна во мрежа раширена на тлото.

Ејкинс кој работел и како каскадер по филмови, се подготвувал за тој потфат 18 месеци.

Во текот на слободниот пад достигнал брзина од 193 км/час, а скокот бил изведен синоќа во долината Сима во Калифорнија. Телевизијата Фокс го пренесуваше 2-минутниот скок во живо.

Откако безбедно падна во мрежата, Ејткинс рече: – Ова е неверојатно, јас речиси лебдам. Не можам ни да кажам се што сакав да кажам. Ова што се случи е извонредно.

Досега извршил 18.000 скокови со падобран, а во 30 наврати морал да употреби резервен падобран.

Информативна Редакција

Главниот и одговорен уредник на веб порталот Популарно.мк. Ѓорги е перспективен новинар кој со својата креативност и талент го направи Популарно.мк дел од водечките информативни сајтови во Македонија. Во исто време е регионален известувач за CNN од Македонија и главен на продукцијата GPTM Production.

Повеќе од Занимливости

Маркетинг
ДО ВРВ
error: Содржината е заштитена со авторски права.