Поврзи се со нас
Маркетинг

Популарно.мк

Емотиконот „плаче од среќа“ избран за „збор на годината“

Занимливости

Емотиконот „плаче од среќа“ избран за „збор на годината“

Универзитетот во Оксфорд секоја година се избира „збор на годината“, кој ги одбележал тековните 12 месеци.

Меѓутоа, годинава „зборот на годината“ не е збор, туку емотикон.

Ваквата одлука е донесен бидејќи емотиконите денес многу често се користат во секојдневната комуникација преку мобилните телефони, чатови и други социјални мрежи.

Оксфорд по спроведеното истражување за најпопуларни емотикони во светот, го избра оној кој значи „плаче од среќа“.

Минатата година за „збор на годината“ беше избран глаголот „vape“, што означува „вдишување и издишување чад од електрични цигари“, кој масовно почнаа да се користат меѓу зависниците на никотин.

Прочитај повеќе
Маркетинг

Главниот и одговорен уредник на веб порталот Популарно.мк. Ѓорги е перспективен новинар кој со својата креативност и талент го направи Популарно.мк дел од водечките информативни сајтови во Македонија. Во исто време е регионален известувач за CNN од Македонија и главен на продукцијата GPTM Production.

Повеќе од Занимливости

Маркетинг

Трендинг

Маркетинг
Маркетинг
ДО ВРВ
error: Содржината е заштитена со авторски права.