fbpx
Поврзи се со нас
Маркетинг

Популарно.мк

ЕУФОРИЈАТА ПОЧНА: Трка на Дедо Мразовци низ улиците на Мадрид

Занимливости

ЕУФОРИЈАТА ПОЧНА: Трка на Дедо Мразовци низ улиците на Мадрид

Во Мадрид се одржа традиционалната хуманитарна трка на Дедо Мразовци во која учествуваа над 10.000 лица.

Трката почна и заврши на стадионот „Сантијаго Бернабе“, а тркачите по улиците на Мадрид претрчаа делница долга 5,5 километри .

Мотивот на трката секоја година е различен, а оваа година приходот ќе биде наменет за Фондот за борба против мултиплекс склероза.

Во однос на минатата година, бројот на учесници е двојно зголемен, а секој од нив донираше по едно евро.

Во трката учествуваа над 10.000 мажи, жени и деца кои беа облечени во костимите на Дедо Мраз, соопштија организаторите кои веруваат дека со тоа е соборен светскиот рекорд, иако официјални лица тврдат нов рекорд се уште нема, пренесуваат светските агенции.

Информативна Редакција

Главниот и одговорен уредник на веб порталот Популарно.мк. Ѓорги е перспективен новинар кој со својата креативност и талент го направи Популарно.мк дел од водечките информативни сајтови во Македонија. Во исто време е регионален известувач за CNN од Македонија и главен на продукцијата GPTM Production.

Повеќе од Занимливости

Маркетинг
ДО ВРВ
error: Содржината е заштитена со авторски права.