Поврзи се со нас
Маркетинг

Популарно.мк

ФЕСТИВАЛ ТОМАТИНА: Илјадници луѓе во борба со домати (ФОТОГАЛЕРИЈА)

Магазин

ФЕСТИВАЛ ТОМАТИНА: Илјадници луѓе во борба со домати (ФОТОГАЛЕРИЈА)

Во шпанскиот град Буњол е одржан фестивал Томатина, каде учестувале повеќе од 20.000 луѓе на традиционалното гаѓање со домати.

По неодамнешниот терористички напад во Барселона, преземени се дополнителни мерки за безбедност и распоредени се околу 700 агенти.

Од камионот на улицата фрлени се околу 160 тони зрел домат со кои учесниците меѓусебно се гаѓаа во едночасовна борба од забава. Правилата налагаат дека не може да се употреби друг зеленчук.

Многу од нив носеле заштитни очила, а по фестивалот на учесниците им биле на располагање јавни тушеви.

Фестивалот датира од 1945 година кога локалните деца се гаѓале со храна во регионот за одгледување домати.

Главниот и одговорен уредник на веб порталот Популарно.мк. Ѓорги е перспективен новинар кој со својата креативност и талент го направи Популарно.мк дел од водечките информативни сајтови во Македонија. Во исто време е регионален известувач за CNN од Македонија и главен на продукцијата GPTM Production.

Повеќе од Магазин

Маркетинг
ДО ВРВ
error: Содржината е заштитена со авторски права.
Please accept [renew_consent]%cookie_types[/renew_consent] cookies to watch this video.