Поврзи се со нас
Маркетинг

Популарно.мк

ФОТО: Ова е најубавата астрономска фотографија за 2015

Магазин

ФОТО: Ова е најубавата астрономска фотографија за 2015

Убавината на целосното затемнување на Сонцето е тешко да се „фати“ со фотоапарат, но сепак тоа му успеа на овогодинешниот добитник на Наградата за астрофотографија.

Лук Џамет е добитник на награда за фотографија што го прикажува затемнувањето над Сасендален долината на Свалбард на 20 март 2015 година.

– Целосното затемнување е еден од најважните астрономски настани и Лук Џамет совршено го забележа тоа, изјави астрономот на Кралската опсерваторија Марек Кукула, на прогласувањето на добитникот.

A Celestial Visitor

A Celestial Visitor

Победник во категоријата млад астрофотограф е Џорџ Мартин, кој има само 15 години. Тој ја фотографирал кометата Лавџој на ноќно небо.

Главниот и одговорен уредник на веб порталот Популарно.мк. Ѓорги е перспективен новинар кој со својата креативност и талент го направи Популарно.мк дел од водечките информативни сајтови во Македонија. Во исто време е регионален известувач за CNN од Македонија и главен на продукцијата GPTM Production.

Повеќе од Магазин

Маркетинг
ДО ВРВ
error: Содржината е заштитена со авторски права.