Поврзи се со нас
Маркетинг

Популарно.мк

Ѕид од пластични кеси во Будимпешта

Занимливости

Ѕид од пластични кеси во Будимпешта

Пластичната шопинг кеса стана сеприсутен симбол за се она што е лошо во потрошувачката култура. Еднократен симбол, штетен по околината од неговото создавање до отстстранување.

За унгарскиот уметник, Ендре Коронцзиј, ова претставува можност да ги поврзе луѓето со природата. Инспириран со визија на пластичните кеси кои стануваат живи и дишат дел од природата, тој користи своја уметност за да го илустрира митскиот сон. Оваа уметничка инсталација крај паркот Плобутер е негово најново дело.

Користејќи повеќе од 250 пластични кеси во сина, бела и жолта боја, Коронцзиј направи „жив“ ѕид по должината на реката во Будимпешта. Инсталацијата е подигната е во мај и стоеше еден месец пред да биде отстранета.

Уметниког ја посетуваше оваа локација речиси секој ден, особено навечер, за да го фотографира ѕидот од пластичните кеси кои ја филтрираат сончевата светлина додека кесите попримаат различни форми на нежно ветре.

Главниот и одговорен уредник на веб порталот Популарно.мк. Ѓорги е перспективен новинар кој со својата креативност и талент го направи Популарно.мк дел од водечките информативни сајтови во Македонија. Во исто време е регионален известувач за CNN од Македонија и главен на продукцијата GPTM Production.

Повеќе од Занимливости

Маркетинг
ДО ВРВ
error: Содржината е заштитена со авторски права.
Please accept [renew_consent]%cookie_types[/renew_consent] cookies to watch this video.