Поврзи се со нас
Маркетинг

Популарно.мк

„Лувр Абу Даби“ го одложи прикажувањето на сликата Спасител на светот

Занимливости

„Лувр Абу Даби“ го одложи прикажувањето на сликата Спасител на светот

Поставувањето на сликата Спасител на светот (Salvator mundi) на Леонардо да Винчи во музејот „Лувр Абу Даби“, кое беше предвидено за 18-ти септември, се одложува на неодредено време.

Секретаријатот за култура и туризам на Обединетите Арапски Емирати не ги наведе причините за одложувањето и соопшти дека наскоро ќе изнесат детали за случајот.

Сликата од периодот на Ренесансата во ноември беше продадена за рекордни 450 милиони долари на аукција на „Кристи“ во Њујорк.

Да Винчи на сликата го има прикажано Исус во сина облека како држи кристална кугла и директно гледа во набљудувачите.

Главниот и одговорен уредник на веб порталот Популарно.мк. Ѓорги е перспективен новинар кој со својата креативност и талент го направи Популарно.мк дел од водечките информативни сајтови во Македонија. Во исто време е регионален известувач за CNN од Македонија и главен на продукцијата GPTM Production.

Повеќе од Занимливости

Маркетинг
ДО ВРВ
error: Содржината е заштитена со авторски права.