Поврзи се со нас
Маркетинг

Популарно.мк

МАМУРЛАК ПО НАЈЛУДАТА НОЌ: Храна која ќе ви го олесни првиот ден во новата година

Занимливости

МАМУРЛАК ПО НАЈЛУДАТА НОЌ: Храна која ќе ви го олесни првиот ден во новата година

Следното утро после најлудата ноќ во годината, кога најмногу се релаксираме, развеселуваме, кога често се прејадуваме и препиваме, следи мамурлакот.

Вообичаено, тој ден заради силната главоболка посегнуваме по апчињата.

Но, наместо тоа, добро е да се излечиме со храна и пијалаци.

Еве што може да ви помогне со мамурлакот:

1. Кафе

Кафето секогаш е единствената работа која може да ви помогне да се расоните и да станете од кревет, па и малку да подзаборавите на главоболката.

prva-pomosh-9-dokazani-proizvodi-koi-kje-vi-pomognat-protiv-mamurlakot-1.jpg

2. Смути

Потоа следат течностите кои ќе ви помогнат против силната дехидрираност на организмот. Најдобро е да комбинирате разни овошја и никако да не ја изоставите бананата, бидејќи таа изобилува со калиум (кој ќе ви помогне да се ослободите од главоболката).

prva-pomosh-9-dokazani-proizvodi-koi-kje-vi-pomognat-protiv-mamurlakot-2.jpg

3. Бургери

Не мора веднаш да брзате до најблиската сендвичарница, но мастите од оваа брза храна можат да ви помогнат да го апсорбираат преостанатиот алкохол во крвта.

prva-pomosh-9-dokazani-proizvodi-koi-kje-vi-pomognat-protiv-mamurlakot-3.jpg

4. „Bloody Mary“

Не ве охрабруваме да продолжите со алкохолот, но ако сте дел од оние кои веруваат дека „клинот со клин се лекува“, тогаш овој коктел ви е најдобра опција. Добро е да го испиете и само џусот од домати, бидејќи тој ќе ве освежи и ќе ве хидрира.

prva-pomosh-9-dokazani-proizvodi-koi-kje-vi-pomognat-protiv-mamurlakot-4.jpg

5. Јајца

Јајцата содржат многу протеини и аминокиселини кои ќе ви помогнат да се елиминира алкохолот од крвта и ќе ви го заштитат црниот дроб од штетното влијание на алкохолот.

prva-pomosh-9-dokazani-proizvodi-koi-kje-vi-pomognat-protiv-mamurlakot-5.jpg

6. Авокадо

Авокадото го враќа балансот на калиум, обезбедува ментална јасност, го снабдува мозокот со кислород и ги елиминира токсините, па заради тоа и ќе се чувствувате далеку подобро.

prva-pomosh-9-dokazani-proizvodi-koi-kje-vi-pomognat-protiv-mamurlakot-6.jpg

7. Џус од зелен зеленчук и овошје

Зелените овошја и зеленчук ќе ви помогнат да се хидрирате и наполните со витамини и минерали кои брзо ќе ја намалат количината на алкохол во крвта.

prva-pomosh-9-dokazani-proizvodi-koi-kje-vi-pomognat-protiv-mamurlakot-7.jpg

8. Пилешка супа

Класична прва помош против мамурлакот заради која ќе си го регенерирате црниот дроб.

prva-pomosh-9-dokazani-proizvodi-koi-kje-vi-pomognat-protiv-mamurlakot-8.jpg

9. Лосос

Лососот содржи есенцијални омега 3 масти и витамини од кои брзо ќе ви помине главоболката, ќе се расположите и нема да бидете нервозни.

prva-pomosh-9-dokazani-proizvodi-koi-kje-vi-pomognat-protiv-mamurlakot-9.jpg

Главниот и одговорен уредник на веб порталот Популарно.мк. Ѓорги е перспективен новинар кој со својата креативност и талент го направи Популарно.мк дел од водечките информативни сајтови во Македонија. Во исто време е регионален известувач за CNN од Македонија и главен на продукцијата GPTM Production.

Повеќе од Занимливости

Маркетинг
ДО ВРВ
error: Содржината е заштитена со авторски права.