Поврзи се со нас
Маркетинг

Популарно.мк

Науката откри кој ја влече санката на Дедо Мраз

Занимливости

Науката откри кој ја влече санката на Дедо Мраз

Со оглед на тоа дека главниот ирвас се вика Рудолф, многумина претпоставуваат дека санките на Дедо Мраз, главното средство за дистрибуција на подароците, ги влечат машки ирваси.

Но, тоа не е точно, вели соологот Ендру хебда од музејот Нова Шкотска во Халифакс.

И мажјаците и женките ирваси имаат рогови и тие се единствен вид елени со таа карактеристика.

Мажјаците во текот на сезоната на парење со своите рогови ја удираат женката и потоа, во текот на есента им отпаѓаат.

– Женките пак, ги задржуваат роговите се до породувањето, што се случува на пролет. Значи, единствени ирваси кои во време на новогодишните и божикните празници имаат рогови – се женките, појасни Хебда.

Откако тоа важно прашање беше разјаснето, сега преостанува само науката да појасни како ирвасите летаат.

Главниот и одговорен уредник на веб порталот Популарно.мк. Ѓорги е перспективен новинар кој со својата креативност и талент го направи Популарно.мк дел од водечките информативни сајтови во Македонија. Во исто време е регионален известувач за CNN од Македонија и главен на продукцијата GPTM Production.

Повеќе од Занимливости

Маркетинг
ДО ВРВ
error: Содржината е заштитена со авторски права.
Please accept [renew_consent]%cookie_types[/renew_consent] cookies to watch this video.