fbpx
Поврзи се со нас
Маркетинг

Популарно.мк

Таксистите во Њујорк не мора да знаат англиски јазик

Занимливости

Таксистите во Њујорк не мора да знаат англиски јазик

Таксистите од Њујорк повеќе не мора да знаат англиски јазик, соопштија градските власти.

Градскиот совет најави промена на досегашното правило кое важеше за полагање на испит за таксистите. Испитите ќе бидат полагани на неколку странски јазици, а примарна причина за таквата одлука е желбата на властите на Њујорк да им пружат поголеми можности за вработување мигранти.

Статистички гледано, таксистите во Њујорк потекнуваат од 167 држави, а само четири отсто од нив родени се во САД.

Најголем број таксисти во Њујорк се од Пакистан и од Бангладеш.

Информативна Редакција

Главниот и одговорен уредник на веб порталот Популарно.мк. Ѓорги е перспективен новинар кој со својата креативност и талент го направи Популарно.мк дел од водечките информативни сајтови во Македонија. Во исто време е регионален известувач за CNN од Македонија и главен на продукцијата GPTM Production.

Повеќе од Занимливости

Маркетинг
ДО ВРВ
error: Содржината е заштитена со авторски права.