Поврзи се со нас
Маркетинг

Популарно.мк

Туристи фрлиле во вода 200 милиони години стари отисоци од диносауруси

Занимливости

Туристи фрлиле во вода 200 милиони години стари отисоци од диносауруси

Туристите несвесно ги уништуваат 200 милиони години старите отисоци од диносауруси при посетата на националниот парк „Ред флит“ во сојузната американска држава Јута.

Локалните власти соопштија дека најмалку десет праисториски отисоци од диносауруси со должина од 43 сантиметри исчезнале од паркот.

– Туристите не сфаќаат дека камењата кои ги фрлаат во вода се прекриени со траги кои ги оставиле диносаурусите, изјави управникот на паркот Џош Хансен.

Поради овој проблем во паркот беа поставени дополнителни табли со предупредувањa, a со цел да се спречи натамошниот вандализам.

Властите планираат да ангажираат и нуркачки екипи, кои би ги извлекле фрлените отисоци, иако експертите сметаат дека повеќето од нив се неповратно уништени.

Паркот годишно го посетуваат над 33.000 жители.

Главниот и одговорен уредник на веб порталот Популарно.мк. Ѓорги е перспективен новинар кој со својата креативност и талент го направи Популарно.мк дел од водечките информативни сајтови во Македонија. Во исто време е регионален известувач за CNN од Македонија и главен на продукцијата GPTM Production.

Повеќе од Занимливости

Маркетинг

Трендинг

Маркетинг
Маркетинг
ДО ВРВ
error: Содржината е заштитена со авторски права.