fbpx
Поврзи се со нас
Маркетинг

Популарно.мк

Ватикан на забавен начин ќе ги разоткрие тајните на Систинската капела

Занимливости

Ватикан на забавен начин ќе ги разоткрие тајните на Систинската капела

Седиштето на Римокатоличката црква во Ватикан следната година ќе организира спектакуларен акробатски перформанс за Микеланџело со најсовремени ефекти, под величенствениот свод на Сикстинската капела.

Проектот под наслов „Универзален суд: Микеланџело и тајните на Систинската капела” чини девет милиони долари. Претставата ќе биде изведена пред 1.500 луѓе во мултифункционалниот комплекс „Аудиториум Консилијационе”, и ќе трае околу еден час. Станува збор за перформанс во живо, збогатен со специјални светлечки ефекти, а автор на сето тоа е италијанскиот режисер Марко Балих, кој режирал бројни олимписки церемонии на отворања и затворања. Музиката ја компонирал Стинг.

Балих открива дека шоуто „ќе ги открие тајните на Систинската капела”, како и начинот на кој е изградена.

Информативна Редакција

Главниот и одговорен уредник на веб порталот Популарно.мк. Ѓорги е перспективен новинар кој со својата креативност и талент го направи Популарно.мк дел од водечките информативни сајтови во Македонија. Во исто време е регионален известувач за CNN од Македонија и главен на продукцијата GPTM Production.

Повеќе од Занимливости

Маркетинг
ДО ВРВ
error: Содржината е заштитена со авторски права.