fbpx
Поврзи се со нас
Маркетинг

Популарно.мк

Вечерва дожд од метеори ќе гo осветли небото

Маркетинг

Занимливости

Вечерва дожд од метеори ќе гo осветли небото

Лириди, априлскиот дожд од метеори, почна од 16-ти февруари и вечерва ќе го достигне врвот. Астрономската појава која го разубавува ноќното небо ќе трае до 25-ти април, кога се очекува последното „прелетување“.

За време на еден час во вообичаени околности во априлскиот дожд од метеори се гледаат помеѓу 10 и 20 метеори. На врвот, вечерва ќа има и до 10 пати повеќе.

Оние што сакаат да уживаат во оваа несекојдневна појава мора да се оддалечат од светлината на градот. Лириди може да се видат од височините во руралните краеви, а за посматрање не се неопходни двоглед или телескоп.

Точката на небесната сфера од каде што доаѓаат метеорите се наоѓа во соѕвездието Лира, па оттаму доаѓа и името на овој дожд.

Појавата е последица на проаѓањето на Земјата низ опашката на кометата Тачер, т.е. прашината која останала зад неа што се случува секоја година во април. Станува збор за едно од најпознатите астрономските појави, која била забележана уште пред 2.600 години.

Главниот и одговорен уредник на веб порталот Популарно.мк. Ѓорги е перспективен новинар кој со својата креативност и талент го направи Популарно.мк дел од водечките информативни сајтови во Македонија. Во исто време е регионален известувач за CNN од Македонија и главен на продукцијата GPTM Production.

Повеќе од Занимливости

Маркетинг
ДО ВРВ
error: Содржината е заштитена со авторски права.