fbpx
Поврзи се со нас
Маркетинг

Популарно.мк

Пет работи кои не сте ги знаеле за бакнувањето

Маркетинг

Занимливости

Пет работи кои не сте ги знаеле за бакнувањето

Бакнувањето има своја наука. Научната дисциплина која ги проучува начините на бакнување и ефектите што ги има на вас се вика филематологија.

Две третини од луѓето кои се бакнуваат ја навалуваат главата надесно. Неверојатно, но вистинито, оваа навика ја стекнуваме уште пред раѓањето, затоа што и бебето во стомакот на мајката секогаш ја навалува главата во десно.

Бакнувањето има свој празник. Светскиот ден на бакнувањето се слави на 5 февруари секоја година.

Рекорден бакнеж. Најдолгиот бакнеж во светот според Гинисовата книга на рекорди траел 58 часа, 35 минути и 58 секунди.

Со бакнување се слабее. Разменувањето француски бакнежи вклучува 43 мускули на лицето, а брз бакнеж со затворена уста само два муслкули. Од истата причина додека се бакнувате на француски начин губите по пет калории на секои неколку секунди.

Информативна Редакција

Главниот и одговорен уредник на веб порталот Популарно.мк. Ѓорги е перспективен новинар кој со својата креативност и талент го направи Популарно.мк дел од водечките информативни сајтови во Македонија. Во исто време е регионален известувач за CNN од Македонија и главен на продукцијата GPTM Production.

Повеќе од Занимливости

Маркетинг
ДО ВРВ
error: Содржината е заштитена со авторски права.