Поврзи се со нас
Маркетинг

Популарно.мк

„И покрај се“ годинава ќе се одржи ИФФК „Браќа Манаки“ од 16 до 21 септември

Ви препорачуваме

„И покрај се“ годинава ќе се одржи ИФФК „Браќа Манаки“ од 16 до 21 септември

„И покрај се“ годинава ќе се одржи ИФФК „Браќа Манаки“ од 16 до 21 септември

Од 16 до 21 септември ќе се одржи најновото издание на ИФФК „Браќа Манаки“ и ќе биде хибриден.

ИФФК „Браќа Манаки“ не е мал играч на полето на филмски фестивали. Пандемијата ги направи работите тешки за организирање, но под мотото „И покрај се“ годинава ќе се одржи Фестивалот на филмска камера „Браќа Манаки“. Отворањето на фестивалот ќе се одржи во Пациото на Музејот во Битола, програмата на фестивалот е скратена и содржи 10 долгометражни филмови и 10 кратки филмови, истакна директорот на ИФФК „Браќа Манаки“, Симеон Дамевски.

Дамевски ги соопшти и деталите околу наградите.

Добитник на „Златна камера 300“ за животен опус му се доделува на австрискиот кинематографер Кристијан Бергер, кој е познат по неговиот систем на осветлување кој е негов изум и кој ќе биде презентиран на Фестивалот, а Андреј Кончаловски е годинешен лауреат на специјалната награда „Камера 300“.

Бергер, кинематограферот на Михаел Ханеке, еден од најголемите австриски и светски режисери, ќе ја добие Златната камера за животно дело и ќе дојде во Битола, додека Кончаловски, еден од најголемите руски режисери, поради возраста одлучил да не патува во овие услови. Актерот Бајрам Северџан, најпознат по филмовите „Црна мачка, бел мачор“ на Емир Куструрица, „Трето полувреме“ на Дарко Митревски и „До балчак“ на Столе Попов, е добитник на Големата ѕвезда на македонскиот филм, награда која ја доделува Друштвото на филмски професионалци (ДФРМ).

Буџетот на Фестивалот е намален за 30 отсто. Во официјалната селекција, зад која стои Слаѓан Пенев, ќе има 10 долгометражни филмови, а во кратката, по избор на режисерот Даријан Пејовски, исто така 10.

Во кратката програма македонска премиера ќе има и „Северен пол“ на Марија Апчевска, кој во јули играше во конкуренцијата за Златна палма во Кан.

Како што се трендовите на светските фестивали, одлучивме да ја укинеме документарната програма. Доколку има квалитетни филмски дела од документарната програма, тие влегуваат или во кратката или во долгата програма. Но, ќе имаме ревија на македонски документарни филмови насловена ‘Бисери на македонската документаристика – од Оскар до Оскар’“, рече Дамевски.

Главниот и одговорен уредник на веб порталот Популарно.мк. Ѓорги е перспективен новинар кој со својата креативност и талент го направи Популарно.мк дел од водечките информативни сајтови во Македонија. Во исто време е регионален известувач за CNN од Македонија и главен на продукцијата GPTM Production.

Повеќе од Ви препорачуваме

Маркетинг
ДО ВРВ
error: Содржината е заштитена со авторски права.
Please accept [renew_consent]%cookie_types[/renew_consent] cookies to watch this video.