Поврзи се со нас
Маркетинг

Популарно.мк

ВРЕДИ ДА СЕ ПРОБА: Лимонада со лубеница

Ви препорачуваме

ВРЕДИ ДА СЕ ПРОБА: Лимонада со лубеница

ВРЕДИ ДА СЕ ПРОБА: Лимонада со лубеница

Пред вас е краток, едноставен и брз рецепт за летно освежување и уживање во тропските горештини.

Состојките за овој пијалок се лесно достапни и секој пазар или пилјара ги има во изобилие, па не претставуваат ни голем трошок.

Потребно ви е:

  • 4 шолји коцкици лубеница без семки
  • 3 ½ шолја вода
  • 2 лажички мед
  • ½ свеж цеден сок од лимон
  • парчиња лимон
  • мента

1.Во помало тенџере , додајте ½ шолја вода и 2 лажички мед и оставете да зоврие. Мешајте додека медот не се раствори.

2. Ставете ја лубеницата во блендер и мутете додека не стане мазна смеса. Процедете ја лубеницата додека не добиете чист сок од лубеница.

3. Измешајте го сирупот кој претходно го направивте со 3 шолји вода и сок од лимон. Наполнете ја чашата со лед, додајте сок од лубеница и потоа дополнете ја чашата со лимонада.

4. Благо промешајте пред сервирање. Украсете со парчиња лимон и листови нане.

Главниот и одговорен уредник на веб порталот Популарно.мк. Ѓорги е перспективен новинар кој со својата креативност и талент го направи Популарно.мк дел од водечките информативни сајтови во Македонија. Во исто време е регионален известувач за CNN од Македонија и главен на продукцијата GPTM Production.

Повеќе од Ви препорачуваме

Маркетинг

Трендинг

Маркетинг
Маркетинг
ДО ВРВ
error: Содржината е заштитена со авторски права.