fbpx
Поврзи се со нас
Маркетинг

Популарно.мк

Вистинска реткост во скопската зоолошка – се роди албино кенгурче (ФОТО)

Занимливости

Вистинска реткост во скопската зоолошка – се роди албино кенгурче (ФОТО)

Вработените во скопската зоолошка градина велат дека се случила вистинска реткост, откако пред неколку месеци се роди албино кенгурче, од фамилијата на австралиски кенгур.

Албино кенгурите имаат снежно бело крзно и розе очиња и рачиња. Интересно за мајките-кенгури е тоа што мајката го носи бебето во торбичката, а тоа на таков начин цица и патува. Во првите месеци младенчето воопшто не излегува од торбичката на мајката, па вработените воопшто не знаеле дека се родило албино кенгурче.

Инаку, ова не е првиот албино кенгур во нашата зоолошка, затоа што таа е дом и на Пикси, албино кенгур која е питома и обожава да се гали со луѓе.

Во продолжение погледнете ги фотографиите:

This slideshow requires JavaScript.

Информативна Редакција

Главниот и одговорен уредник на веб порталот Популарно.мк. Ѓорги е перспективен новинар кој со својата креативност и талент го направи Популарно.мк дел од водечките информативни сајтови во Македонија. Во исто време е регионален известувач за CNN од Македонија и главен на продукцијата GPTM Production.

Повеќе од Занимливости

Маркетинг

Трендинг

Маркетинг
ДО ВРВ
error: Содржината е заштитена со авторски права.