fbpx
Поврзи се со нас
Маркетинг

Популарно.мк

Патувањето со авион ќе биде се понеудобно

Магазин

Патувањето со авион ќе биде се понеудобно

Американската федерална управа за воздухопловство одби да реагира во врска со тужбата на организацијата за заштитата на потрошувачите „Flyers Rights”  и да се спречи постојаното намалување на димензиите на седиштата во авионите.

Уште пред неколку месеци организацијата „Flyers Rights” поднесе тужба во која наведува дека авиокомпаниите, поради профит, додаваат повеќе седишта во кабините на леталата, а димензиите на постоечките ги намалуваат. Пред се, ова ги загрозува процедурите за безбедна евакуација во случај на опасност, велат оттаму.

ФАА како одговор на судскиот налог наведува дека нема ниту еден доказ дека помалите седишта влијаат на непосредна опасност, дека не треба да се носат нови закони, и дека поголемиот број седишта не е пречка за евакуација во случај на опасност. Образложението е дека за успешна евакуација, најважна е вратата за излез, а не големината на седиштата.

Инаку, произведувачите на авиони, пред одобрување на секој нов модел, имаат обврска да докажат дека авионот може да се евакуира за 90 секунди.

Информативна Редакција

Главниот и одговорен уредник на веб порталот Популарно.мк. Ѓорги е перспективен новинар кој со својата креативност и талент го направи Популарно.мк дел од водечките информативни сајтови во Македонија. Во исто време е регионален известувач за CNN од Македонија и главен на продукцијата GPTM Production.

Повеќе од Магазин

Маркетинг
ДО ВРВ
error: Содржината е заштитена со авторски права.