Поврзи се со нас
Маркетинг

Популарно.мк

Како децата да поминат квалитетно време во изолација

Занимливости

Како децата да поминат квалитетно време во изолација

Како децата да поминат квалитетно време во изолација

Речиси и да нема родител на дете од градинка, кој овој период на вонредна состојба не се прашува – како да го занимава, но и како да го скроти своето малечко, односно како да минат квалитетно време во изолација, а тоа сепак да не бидат само цртани филмови, таблети и мобилни телефони.

Гордана Радојчиќ, директорка на приватна градинка во Белград, пред сѐ, советува – останете дома! Останете доследни во изолација со своите деца!

За квалитетно искористување на времето дома, таа ги препорачува оние забавни, но и едукативни Јутјуб-емисии, кои се корисни и за децата и за родителите и коишто практично покажуваат што всушност децата прават в градинка секојдневно. Но, исто така, таа ги повика родителите да не заборават на својата строгост.

– Секогаш кога има криза, родителите „омекнуваат“ и правилата што важеле порано, некако престануваат да важат поради сите тие надворешни фактори. Затоа, ги повикувам родителите да останат доследни во нивниот начин на воспитување и да продолжат со правилата, затоа што сѐ ова ќе помине, изјави Радојчиќ.

Според неа, децата кои се навикнати на другарчињата и на групната игра, интеракцијата и комуникацијата, сега треба сѐ тоа да го најдат и во семејството.

– Родителот треба да се вклучи во детската игра и суптилно да го насочува малечкото, додава воспитувачката.

Главниот и одговорен уредник на веб порталот Популарно.мк. Ѓорги е перспективен новинар кој со својата креативност и талент го направи Популарно.мк дел од водечките информативни сајтови во Македонија. Во исто време е регионален известувач за CNN од Македонија и главен на продукцијата GPTM Production.

Повеќе од Занимливости

Маркетинг
ДО ВРВ
error: Содржината е заштитена со авторски права.