Поврзи се со нас
Маркетинг

Популарно.мк

ЌЕ ЈА НОСИ САМО ЕДНАШ: Кралот Чарлс Трети ќе биде крунисан со величествената круна на Свети Едвард

Занимливости

ЌЕ ЈА НОСИ САМО ЕДНАШ: Кралот Чарлс Трети ќе биде крунисан со величествената круна на Свети Едвард

Кралот Чарлс Трети ќе биде крунисан со величествената круна на Свети Едвард на 6 мај во ритуал кој е ист со векови.

Круната, изработена од цврсто 22-каратно злато, висока е 30 сантиметри и тежи околу 2,23 килограми и е украсена со 444 скапоцени камења.

Круната на Свети Едвард е света реликвија и се носи само за време на крунисувањето, што го прави овој настан ретка можност за јавноста да ја види.

Круната беше направена за Чарлс II во 1661 година и има висок историски и културен значај за Велика Британија.

Главниот и одговорен уредник на веб порталот Популарно.мк. Ѓорги е перспективен новинар кој со својата креативност и талент го направи Популарно.мк дел од водечките информативни сајтови во Македонија. Во исто време е регионален известувач за CNN од Македонија и главен на продукцијата GPTM Production.

Повеќе од Занимливости

Маркетинг

Трендинг

Маркетинг
Маркетинг
ДО ВРВ
error: Содржината е заштитена со авторски права.