Поврзи се со нас
Маркетинг

Популарно.мк

Magnificent Gems: Розово-виолетов дијамант од 10,57 карати ставен на продажба за 35 милиони долари

Занимливости

Magnificent Gems: Розово-виолетов дијамант од 10,57 карати ставен на продажба за 35 милиони долари

Розово-виолетов дијамант со редок интензитет на боја и префинети линии, прогласен за највредниот камен во својот вид, ќе биде продаден на аукција во Њујорк на 14 јуни на овогодинешната продажба на Magnificent Gems во аукциската куќа Sotheby’s. Според оваа аукциска куќа, каменот, тежок 10,57 карати, е проценет на 35 милиони долари.

Каменот беше изваден од рудник во Боцвана и се споредува со најголемите уметнички ремек-дела. Розовите дијаманти се меѓу најретките и најбараните скапоцени камења во светот, и се најпривлечни за инвеститорите. Рекордот на аукцијата го држи скапоцениот камен Ѕвезда CTF Pink, кој беше продаден за 71,2 милиони долари во Хонг Конг во 2017 година.

Но, розово-виолетов дијамантот не е единствен камен што ќе биде ставен на продажба на оваа годишна аукција на Sotheby’s. Освен него, ќе бидат претставени и други скапоцени камења, вклучувајќи еден речиси безгрешен бел дијамант тежок 102,39 карати, проценет на 15-20 милиони долари, како и разновидности на сафир, емералд и рубини.

Продажбата на Magnificent Gems е позната како еден од најпрестижните настани во светот на скапоцените камења и украси, со аукционери од целиот свет кои се натпреваруваат за да ги добијат највредните камења.

Главниот и одговорен уредник на веб порталот Популарно.мк. Ѓорги е перспективен новинар кој со својата креативност и талент го направи Популарно.мк дел од водечките информативни сајтови во Македонија. Во исто време е регионален известувач за CNN од Македонија и главен на продукцијата GPTM Production.

Повеќе од Занимливости

Маркетинг
ДО ВРВ
error: Содржината е заштитена со авторски права.