Поврзи се со нас
Маркетинг

Популарно.мк

Розевата полна месечина ќе се појави ноќта на 6 април, но зошто се вика така?

Занимливости

Розевата полна месечина ќе се појави ноќта на 6 април, но зошто се вика така?

Розевата полна месечина ќе се појави на ноќта на 6 април, донесувајќи ја незаборавната природна појава на небото. Оваа феноменална појава е релативно ретка и настанува кога полна месечина се појавува во времето кога е позиционирана на југоисточното небо.

Оваа година, розевата полна месечина ќе биде највидлива во Северна и Јужна Америка, Азија, Европа и Африка. Се очекува да се најавува околу 11:32 часот по локално време и ќе биде видлива за неколку часа.

Името „розева“ не означува дека ќе биде розева боја, туку потекнува од американскиот народен јазик, каде што оваа месечина се нарекува по ѕверот што се појавува на почетокот на пролетта. Сепак, може да биде претставена со меко розеви тонови, особено во првите минути по настанувањето.

Оваа природна појава може да се забележи со голо око и не бара специјална опрема. Сепак, најдобро време за набљудување е во рани утрински часови кога ќе биде најблиску до хоризонтот.

Главниот и одговорен уредник на веб порталот Популарно.мк. Ѓорги е перспективен новинар кој со својата креативност и талент го направи Популарно.мк дел од водечките информативни сајтови во Македонија. Во исто време е регионален известувач за CNN од Македонија и главен на продукцијата GPTM Production.

Повеќе од Занимливости

Маркетинг
ДО ВРВ
error: Содржината е заштитена со авторски права.