Поврзи се со нас
Маркетинг

Популарно.мк

ОПТИЧКА ИЛУЗИЈА: Дали фотографијата е во боја или црно-бела?

Занимливости

ОПТИЧКА ИЛУЗИЈА: Дали фотографијата е во боја или црно-бела?

Човековиот мозок не е тешко да се залаже, а тоа го докажува и една фотографија која се појави на друштвените мрежи. Сликата прикажува неколку деца со желка кај нив, а она што збуни многумина, се боите на самата слика…

– Ова е, всушност, црно-бела фоторафија. Но, уметникот ветнал линии во боја низ неа. Вашиот мозок, поради тие линии, го обојува и остатокот од сликата, иако ги нема таму. Погледнете повнимателно, објаснува Твитер-профилот Xeeshan.

Taka, доколку вашиот прв впечаток беше дека маиците на децата се зелени, црвени, жолти, сини – не се. Ако ги занемариме квадратчињата во боја, се гледа дека тоа, како и лицата и сé друго на сликата е бело, црно и сиво.

Се работи за оптичка мамка. Сликата не е во боја.

Главниот и одговорен уредник на веб порталот Популарно.мк. Ѓорги е перспективен новинар кој со својата креативност и талент го направи Популарно.мк дел од водечките информативни сајтови во Македонија. Во исто време е регионален известувач за CNN од Македонија и главен на продукцијата GPTM Production.

Повеќе од Занимливости

Маркетинг
ДО ВРВ
error: Содржината е заштитена со авторски права.