Поврзи се со нас
Маркетинг

Популарно.мк

Заврши прославата на платинестиот јубилеј на кралицата Елизабета: „Почестена сум и длабоко трогната што толку многу луѓе излегоа на улиците“

Магазин

Заврши прославата на платинестиот јубилеј на кралицата Елизабета: „Почестена сум и длабоко трогната што толку многу луѓе излегоа на улиците“

Четиридневната прослава на платинестиот јубилеј на кралицата Елизабета Втора заврши вчера.

Десетици илјади луѓе присуствуваа на свеченостите и парадите одржани во центарот на Лондон, а на крајот на сите им се обрати и самата кралица.

-Кога станува збор за тоа како да се одбележат 70 години на владеење на вашата кралица, не постои водич што треба да се следи. Ова е навистина првпат. Но, јас сум почестена и длабоко трогната што толку многу луѓе излегоа на улиците за да го прослават мојот платинест јубилеј – истакна кралицата Елизабета Втора во соопштение објавено од Бакингемската палата.

Иако беше принудена да пропушти голем број настани поради проблеми со подвижноста, сепак во неделата на последниот ден се појави на балконот на Бакингемската палата за да и мавне на публиката.

-Иако можеби не присуствував лично на секој настан, моето срце беше со сите вас и останувам посветена да ви служам најдобро што можам, со поддршка од моето семејство. Ме инспириравте со љубезноста, радоста и поврзаноста што ја покажавте во последните денови, се надевам дека ова обновено чувство за заедница ќе продолжи уште многу години – заклучи кралицата.

Четиридневната церемонија беше одбележана со воена парада, концерти, раскошни гозби и свечени поворки во чест на кралицата.

 

Повеќе од Магазин

Маркетинг
ДО ВРВ
error: Содржината е заштитена со авторски права.